MalzemeKonferans

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250. Yılı Etkinlikleri kapsamında, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi’nin (METEM) destekleriyle bu yıl üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Malzeme Teknolojileri ve Metalurji Konferansı (MTM 2023), 11-13 Ekim 2023 tarihleri arasında, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, alanında uzman çok sayıda akademisyenin katılımıyla gerçekleşti.

Akademisyenleri, endüstri temsilcilerini ve öğrencileri bir araya getiren konferansın açılış oturumuna katılan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, “İstanbul Teknik Üniversitesi olarak son yıllarda üzerinde yoğun biçimde durduğumuz sürdürülebilirlik meselesi de doğrudan malzeme bilimi ve malzemenin verimli kullanımına vurgu yapmaktadır. Bugün dünyamızı ilgilendiren birçok konuda olduğu gibi metalurji ve malzeme biliminde de sürdürülebilirlik çok önemli bir yerde duruyor,” ifadeleriyle malzemenin verimli ve dönüştürülebilir şekilde kullanımının hem bugün hem de yakın gelecekte mühendisliğin önemli gündem maddelerinden biri olacağının altını çizdi.

İleri seramik ve kompozitler, biyomalzemeler, ilaç dağıtım sistemleri, metalurji, nanomalzemeler, enerji malzemeleri, geridönüşüm ve sürdürülebilirlik, elektronik, manyetik ve optik malzemeler, hesaplamalı modelleme, geleneksel kil esaslı seramikler, eklemeli imalat gibi konularda uzman akademisyenlerin bildirilerini sunduğu, üç gün süren kongre kapsamında, ziyaretçilere metalurji ve malzeme bilimi alanındaki teknik gelişmeleri gözlemleme fırsatı sunan stantlar da ilgi odağı oldu.