Prof.Dr.AliErdemir

İstanbul Teknik Üniversitesi, 1977 Metalurji Mühendisliği mezunu Prof. Dr. Ali Erdemir’e 13 Mart 2024 tarihinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle fahri doktora unvanı verildi.

Fahri doktora belgesinin Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu tarafından kendisine verilmesinin ardından Prof. Dr. Erdemir, “Mühendislik Bilimlerinde Bilgi ve Yaratıcılığın Beşiği: İTÜ” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, akademik serüvenine dair deneyim ve anılarını dinleyicilerle paylaşan Prof. Dr. Erdemir, “İTÜ ile olan güçlü bağımı hiçbir zaman koparmadım. Bu kurumun bizi birbirimize bağlayan bir ruhu olduğuna inanıyorum. İTÜ diploması hayat boyu taşınacak bir onurdur ve bu onuru yıllar sonra bir kez daha yaşıyorum,” sözleriyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof. Dr. Ali Erdemir kimdir?

1954 yılında Osmaniye’de dünyaya gelen Prof. Dr. Erdemir, 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde (ABD) malzeme bilimi ve mühendisliği alanında lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra yurda döndü. Kısa bir sürenin ardından doktora sonrası eğitimi için tekrar Amerika’ya gitti ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda çalışmaya başladı. Laboratuvar çalışmaları sırasında ortaya koyduğu buluşlarıyla, laboratuvar tarihinde R&D-100 ödülünü 6 kez kazanan ilk bilim insanı oldu.

Üstün başarıları sebebiyle 2020 yılında Texas A&M Üniversitesi tarafından kendisine özel bir statü ve araştırma fonu verildi ve TEES Eminent ve Haliburton Chair profesörü olarak akademik kariyerini sürdürdü. Malzeme bilimi, makina mühendisliği, triboloji, enerji ve çevre alanlarında, 300’den fazla makalesi hakemli dergilerde yer aldı. Bu makaleler, birer referans niteliği taşımanın yanı sıra toplamda 30 binden fazla atıf aldı. Ayrıca, Amerikan Patent Ofisi’nden alınmış 36 patenti vardır.